A Jókai Olvasókönyv helytörténeti könyvsorozat második kötete, amely Nyargonc címmel jelent meg, Szencen is bemutatásra került. A rendezvény középpontjában Takács Gyula, az 1848/49-es szabadságharc honvédjének naplója állt, amely Görföl Jenő szerkesztésében vált elérhetővé.... /nt016.

A könyvbemutatón Görföl Jenő hangsúlyozta, hogy a történelem, amelyet a tankönyvek közvetítenek, sokszor eltér attól, ahogyan azt a hétköznapi emberek megélték. Ezért különösen fontosak az olyan személyes visszaemlékezések, mint Takács Gyula naplója, amely egy katona szemszögéből mutatja be a szabadságharc eseményeit.

A rendezvény első részében röviden visszatekintettünk a könyvsorozat első kötetére, amely Jóka és a szélesebb régió történetét dolgozza fel az első írásos emlékektől a millenniumig. A könyv nemcsak a település múltját mutatja be, hanem híres jókai családokat is megismertet az olvasóval, akik közül sokan jelentős szerepet játszottak az egyetemes magyar történelemben. A kötet külön fejezetben foglalkozik Jóka vallási életével, papjaival és lelkészeivel, köztük Szenczi Molnár Alberttel, aki két évig szolgálta református híveit a faluban. Emlékét ma is őrzi a református templom falán elhelyezett tábla, és minden évben megrendezik tiszteletére a Szenczi Molnár Albert Napokat. A könyv emellett nyelvészeti érdekességeket is tartalmaz, hiszen Jóka a szenci ő-ző nyelvjárási szigethez tartozik. (nt)

A Nyargonc története – a napló, amely többször is megmenekült

A Nyargonc című kiadvány megszületéséhez a Magyar7 hetilap adott alapot, amikor egy dunaszerdahelyi múzeumhoz fűződő tudósításban Görföl Jenő először olvasott Takács Gyula naplójáról. Ez indította el a kutatómunkát, amelynek során a titkárból nyomozó rendőr vált.

Görföl Jenő felkutatta az örökösöket, akik mindmáig hűen őrzik őseik írásos és tárgyi hagyatékát. Takács Gyula dédunokája, Takách Ágnes Budapestről hozta el a féltve őrzött családi dokumentumokat, és bízta azokat Görföl Jenő gondozására.

A napló sorsa különösen szerencsésnek mondható, hiszen többször is megmenekült a pusztulástól. A II. világháború idején egy bombatalálat érte azt a helyiséget, ahol a naplót őrizték, de csodával határos módon nem semmisült meg. Ennek köszönhetően maradhatott fenn az utókor számára, és válhatott a helytörténeti kutatás egyik legértékesebb forrásává. Ezen kívül a naplót többször is ellopták, de Takács Gyulának szerencséje volt, mert így a jegyzetekből újabb rálátással, és a másodlagos információk alapján tudta újraírni emlékeit.

A kötet egyik fontos tanulsága, hogy minden háború szomorú, hiszen nemcsak pusztítást hoz, hanem megosztja a lakosságot is. Az 1848/49-es szabadságharcban sem lehet élesen különválasztani az ellenséges és szövetséges oldalakat, hiszen minden nemzet képviselői harcoltak mindkét oldalon. A magyar forradalmi hadsereg soraiban éppúgy szolgáltak különböző nemzetiségű katonák, mint ahogyan a császári hadseregben is küzdöttek magyarok. Ez a sokrétűség árnyaltabb képet ad a történelemről, és rávilágít arra, hogy a háborúk következményei mindenkit érintenek, függetlenül nemzetiségüktől, vallásuktól, vagy politikai meggyőződésüktől.

A nagy érdeklődésre való tekintettel a résztvevők betekintést kaptak egy készülő előadásba is, amely a honvédek és nemzetőrök történetét dolgozza fel. A rendezvény során számos izgalmas beszélgetés zajlott, és a közönség aktívan érdeklődött a könyv tartalma iránt.

A Jókai Olvasókönyv sorozat hamarosan harmadik kötetével folytatódik, amely tovább bővíti a helytörténeti kutatásokat, és a falu társadalmi-kulturális életének egyes mozzanatait tárja az olvasók elé.

Görföl Jenővel Neszméri Tünde beszélgetett. 

Akit érdekel és szeretné megvásárolni a könyvet, Szabó Zoltánnál, a jókai Csemadok elnökénél lehet érdeklődni.

Megjegyzés:  A nyargonc szó a 19. századi magyar katonai és történelmi nyelvezetben használt kifejezés, amely egyfajta hírnököt, futárt vagy katonai küldöncöt jelentett. A szabadságharc idején a nyargoncok lóháton közlekedtek, gyorsaságuk és mozgékonyságuk miatt kapta a szerepkör ezt a megnevezést. A Nyargonc című könyv címe Takács Gyula katonai szerepkörére utal, aki az 1848/49-es szabadságharc során ilyen feladatokat is ellátott.


 További információk:

  • Ma7.sk – A Nyargonc című könyv megszületésének története, Takács Gyula naplója és Görföl Jenő kutatómunkája. Forrás: ma7.sk
  • Ma7.sk cikke a könyvbemutatóról – A könyvbemutató részletei, Görföl Jenő és Neszméri Tünde beszélgetése, a napló sorsának érdekességei. Forrás: ma7.sk
  • Facebook - Csallóközi Múzeum – Információk a Nyargonc című könyv bemutatójáról, a szabadságharc helyi vonatkozásairól. Forrás: Facebook
  • Jókai Olvasókönyv I. kötet előszava és bemutatója – A helytörténeti sorozat első kötetének ismertetése, Szenczi Molnár Albert kapcsolata Jókával.

Galéria