Fotó: Orosz Zsuzsa

 A koszorúzás után a kultúrház Labirintus Galériájában sor került Petrla Ferenc Hangulatok és érzések, valamint Szeiff Gujber Gabriella Színek és pillanatok című kiállítására. A megnyitón Görföl Jenő, illetve Neszméri Tünde méltatta a két képzőművész munkásságát. A megnyitó után az Apák zenekar mutatkozott be, akik Parttalan című műsorukkal osztatlan sikert arattak. /szj066...

Alább közöljük Neszméri Tünde moderációjának szerkesztett formáját. A fotógaléria a szöveg alatt található.


Tisztelt hölgyeim és uraim,

Sok szeretettel köszöntöm Önöket az 56. Szenczi Molnár Albert Napok megnyitóján, amellyel a város szülötte, a zsoltárfordító, tudós, nyelvész, Szenczi Molnár Albert emléke előtt tisztelgünk.

A Csemadok több mint fél évszázada emlékezik meg Szenczi Molnár Albertről, akit méltán állíthatunk példaképül a magyarság elé, tudását nemzete javára fordította, megküzdve szegénységgel, de hűen szolgálta nemzetét, ezért is lett a rendezvénysorozat a Csemadok országos jelentőségű rendezvénye.

A bevezetőben Turcsányi Cyntiát hallottuk, aki Farkas Jenő Szenci séta című versét adta elő. A németbéli tehetség a Szenczi Molnár Albert Alapiskola tanulója.


Kedves emlékezők,

  • Nagy tisztelettel üdvözlöm a Pozsonyi Magyar Nagykövetség nevében dr. Nagy Márton Gábor elsőbeosztottat.
  • Nagy tisztettel üdvözlöm nagytiszteletű Tóth Krisztiánt, zsigárdi lelkipásztort koszorúzási ünnepségünk szónokát.
  • Mézes Rudolfot, a Csemadok nyugat szlovákiai regionális alelnökét
  • Jégh Izabellát a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnökét
  • A Csemadok Szenci Területi Választmányának tagjait.
  • Takács Ottót a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatóját
  • Köszöntöm a Szlovákiai Református Egyház Pozsonyi Egyházmegye főgondnokát Molnár Rudolfot, Kiss Tibor jókai és Somogyi Alfréd apácszakállasi lelkészt.
  • Bohony Beátát a Réte-Boldogfai és szenci református gyülekezet lelkészét.

Szenczi Molnár Albert magyar református lelkész, nyelvtudós, filozófus, zsoltárköltő, egyházi író, műfordító, a Csemadok évente megemlékezik róla. Szenc szülötte 1574-ben látta meg a napvilágot és 1634-ben hunyta le örökre a szemét, tavaly emlékévet ünnepeltünk, de ugyanolyan tisztelettel adózunk emléke előtt idén és a jövőben is. Ennek jegyében felkérem nagytiszteletű Tóth Krisztiánt, zsigárdi lelkészt, hogy tartsa meg ünnepi beszédét.


Koszorúzás:

  • Szenc önkormányzata már délelőtt elhelyezte a koszorút a szobornál, mivel a polgármester és a képviselők Kőszegen képviselik a várost.
  • A Pozsonyi Magyar Nagykövetség nevében dr. Nagy Márton Gábor elsőbeosztotat.
  • A Csemadok nevében Takács Ottó és Galambos Erzsébet a Szenci Területi Választmány tagja
  • A Pozsonyi Városi Választmány nevében Jégh Izabella elnök és Molnár Katalin
  • A Galántai Területi Választmánya és a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége nevében Mézes Rudolf koszorúz.
  • A Pozsonyi Református Egyházmegye nevében Molnár Rudolf főgondnok és a Jókai Református Gyülekezet nevében Kiss Tibor lelkész koszorúznak
  • A Réte-Boldogfai Református Keresztyén Gyülekezet nevében özv. Sándor Erzsébet presbiter és Bohony Beáta lelkipásztor
  • A Szenci Református Keresztyén Leányegyház nevében Szabó Edit gondnok és Bohony Margit presbiter helyez el koszorút
  • Koszorúz a Magyar Szövetség nevében Mészáros Miklós és Németh Titusz Szenc- és Vidéke Célalap nevében Duray Rezső
  • A Szövetség a Közös Célokért elnöke Somogyi Alfréd
  • A Csemadok Szenci Alapszervezete nevében Nyáry Erzsébet és Szabó Jolán
  • A Csemadok Boldogfai Alapszervezete
  • A Csemadok, Éberhardi Alapszervezete
  • A Csemadok Dunasápújfalusi Alapszevezete
  • A Csemadok Féli Alapszervezete
  • A Csemadok Gútori Alapszervezete
  • A Csemadok Hegysúri Alapszervezete
  • A Csemadok Rétei Alapszervezete, Gyurcsi Pomichal Mária és Laki Márta koszorúznak
  • A Csemadok Magyarbéli Alapszervezete
  • A Csemadok Zonctoronyi Alapszervezete nevében Mundi Tímea
  • A Szenczi Molnár Albert óvoda
  • A Szenczi Molnár Albert Alapiskola és szülői munkaközösség
  • A Féli Alapiskola nevében Kajtár Károly igazgatóhelyettes és Sándor Zoltán koszorúz
  • A Szenczi Molnár Albert Középiskola
  • A Hegysúri 11. számú Szent Imre cserkészcsapat
  • A hetvenhatodik számú Szenczi Molnár Albert Cserkészcszapat

Tisztelt hölgyeim és uraim,

19 órától a Labirintusban megnyílik a hegysúri Szeif Gujber Gabriella és a rétei Petrla Ferenc kiállítása, majd fellép az Apák zenekar. A szervezők nevében mindenkinek köszönöm, hogy eljött a koszorúzási ünnepségre, kérem, énekeljük el közösen nemzeti imánkat, majd vonuljunk át közösen a kultúrházba


  • Nagy tisztelettel üdvözlöm Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének elsőbeosztottját, Dr. Nagy Márton Gábort.
  • Mézes Rudolfot a Csemadok regionális alelnökét, a Szlovákia Magyar Szülők Szövetségének elnökét
  • Nagy tisztettel üdvözlöm nagytiszteletű Tóth Krisztiánt, zsigárdi lelkipásztort, aki koszorúzási ünnepségünk ünnepi szónoka volt.
  • Jégh Izabellát a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnökét
  • A Csemadok Szenci Területi Választmányának tagjait.
  • Takács Ottót a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatóját
  • Köszöntöm a Szlovákiai Református Egyház Pozsonyi Egyházmegye főgondnokát Molnár Rudolfot, Kiss Tibor jókai és Somogyi Alfréd apácszakállasi lelkészt, ez utóbbit, mint a szövetség a közös célokért elnökét is.
  • Bohony Beátát a Réte-Boldogfai és szenci református gyülekezet lelkészét 
  • Görföl Jenőt felkérte Petrla Ferenc, azaz Szenyor kiállításának megnyitására.

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Nem vagyok művészettörténész, sem képzőművész, festeni sem tudok, ezért nézzék el nekem, hogy a laikus szemlélőként mondok pár gondolatot a most megnyíló kiállításról. Szeif Gujber Gabriella hegysúri ifjú festőművész. Bátran mondom rá, hogy művész, mivel kifejező eszköztára széles, technikai megoldásai érdekesek, választékosak.

A festőművészet a képzőművészet egyik ága, amely síkbeli színekből, vonalakból állít elő művészi kompozíciót. Terméke a kép vagy festmény – mondja a lexikon. A festmény lehet ábrázoló, azaz figuratív, vagy nem ábrázoló, vagyis nonfiguratív. Gabinál mind a két ábrázolási lehetőség megjelenik.

Szeif Gujber Gabriella festményei bizonyos szintig egységet alkotnak, hiszen mindegyik megragad egy életérzést, hangulatot közvetít, szerencsére vidám, megragadó hangulatot. Természetjárásai alkalmával inspirálódik, a természet a legszebb alkotásokat adja nekünk, ezeket a hangulatokat ragadja meg ecsettel

Gabi, és ábrázolja mesterien. De láthatjuk az épített örökség remekeit is képein, amelyek ecsetének köszönhetően kelne életre. Kirándulásainak élményeit mutatja meg így, miközben segítségével mi is érezzük, átéljük világunk csodáit. Némi képzelőerő kell csupán, hogy magunkat is odaképzeljük, hogy úgy
érezzük mi is részesülünk a csodában, mi is látjuk világunk kincseit. Gabi képeinek köszönhetően Kitekinthetünk a nagyvilágba, fel az égbe, amelyet közel hoz hozzánk, szinte odaképzeljük magunkat a mennyekbe, a többiek közé. Először Nagymegyeren láttam Gabi színes képeit, majd Pozsonyban nyithattam meg egy kiállítását, akkor is az volt az érzésem a virágokkal, amiket megfest, a vidámságot és az életörömöt akarja megmutatni. Bennem azt az érzést kelti, szép a világ, csak ezt fel kell fedezni, meg kell látni. Ha meglátjuk, még ha csak a művész ecsetén keresztül is látjuk meg, talán jobban érezzük, mindig van kiút, mindig van értelme megkeresni a szépet …

A nonfiguratív alkotások lelkiségre utalnak, mély érzésekre, amelyek magukkal ragadnak, és szintén, akárcsak a természetet ábrázoló képek esetében, ismerős érzéseket látunk. Mindenki magára ismerhet. Talán ez a lényege a művészetnek, a festőn kívül, lássa magát bele mindenki, minden szemlélő.

Bízunk abban, hogy kellemes érzéseket közvetítettünk a Szenczi Molnár Albert Napok keretében megnyíló kiállítással Gabi és Szenyor képeinek köszönhetően.

A kiállítások megnyitója után műfajt váltunk, átevezünk a zene világába.

Az Apák zenekar a Felvidéken már közismertté vált. Ilyenkor az a szokás, hogy röviden bemutatjuk a fellépőket, én is megteszem ezt, de előtte egy emléket is megosztok, amikor nagyfödémesen hallottam őket, az az érzésem támadt, ami szerencsére gyakran, ha a mi művészeinket, zenészeinket hallom, ők akár világsztárok is lehetnének, talán azok is, a mi világunkban.

Az apák együttes 2020-ben alakult felvidéki és anyaországi zenészekből. Ma nem az egész együttest látjuk, a zenekar három nagyszerű zenészét látjuk majd a színpadon: Szigeti Dezső gitáron, Belkovics István énekével, Menyhárt József pedig énekes gitárosként kápráztatja el a közönséget. Saját szerzeményeik mellett előszeretettel játszák a kortárs könnyűzene ismert dalait.

Fogadják őket nagy szeretettel!

56. SzMAN - megnyitó