Bizonyára mindannyian átélhettük már azt a furcsa élményt, amikor egy barátunkkal beszélgetünk egy termékről, és pár órával később, miközben a Facebookot görgetjük, megjelenik egy hirdetés ugyanezzel a termékkel...
Rögtön felmerülhet a kérdés: vajon a közösségi média titokban lehallgat minket? Bár a Facebook és az Instagram már többször is tagadta, hogy lehallgatnák a beszélgetéseinket, a valóság sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk.
Hogyan működnek a célzott hirdetések?
Bár úgy tűnhet, hogy a Facebook tényleg fülel, valójában nem erről van szó. A közösségi média nem használja titokban a telefonunk mikrofonját, hogy rögzítsen minket. Ehelyett más módszerekkel, például a tevékenységünket és érdeklődési körünket követve tudják, hogy mire kapjuk fel a fejünket.
Vegyünk egy példát: képzeljük el, hogy egy szülinapi bulin vagyunk, és egy barátunk arról mesél, hogy mennyire imádja az egyik új ételkihordó-szolgáltatást. Pár órával később, amikor hazaérünk, és éppen a Facebookot görgetjük, megjelenik egy hirdetés ugyanarról a szolgáltatásról. Nem, a Facebook nem hallotta a beszélgetésünket, de ha mindketten ugyanazon a helyen tartózkodtunk, és a barátunk valamilyen módon már kapcsolatba került az ételkihordóval, akkor az algoritmus a közös helyszín és a kapcsolatok alapján azt feltételezi, hogy minket is érdekelhet.
Hogyan követnek minket?
A Facebook nemcsak azt figyeli, hogy hová megyünk, hanem az online tevékenységeinket is elemzi. Milyen oldalakat látogatunk, milyen termékeket keresünk, és milyen bejegyzéseket lájkolunk. Sőt, az algoritmus figyelembe veszi az érdeklődési köreinket, a mással közös ismerősöket és a minket követő ismerősöket is, hogy minél személyre szabottabb hirdetéseket jeleníthessen meg.
A Facebook tehát nem a gondolatainkat olvassa, de minden online aktivitásunkat figyeli, és ha ezek az aktivitások összhangban vannak egy barátunk érdeklődésével, akkor a rendszer megpróbálhat ránk is hatni egy hasonló hirdetéssel.
Az algoritmus minden kattintásunkat, lájkolásunkat és interakcióinkat felhasználja arra, hogy minél pontosabb reklámokat jelenítsen meg számunkra.
Hogyan csökkenthetjük a nyomon követést?
Ha zavar, hogy a közösségi média ennyit tud rólunk, van lehetőség arra, hogy korlátozzuk a nyomon követést. Például módosíthatjuk az adatvédelmi beállításokat, és visszavonhatjuk azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik, hogy az alkalmazások hozzáférjenek a mikrofonhoz, a helyadatokhoz vagy a kapcsolati listánkhoz. Bár nem lehet teljesen megszabadulni a célzott hirdetésektől, ha továbbra is használjuk a platformot, a beállítások módosítása segíthet csökkenteni a nyomon követés mértékét.
Az egyetlen biztos módja annak, hogy teljesen megszabaduljunk a célzott hirdetésektől, ha abbahagyjuk a közösségi média használatát. Ha azonban nem szeretnénk maximálisan lemondani róla, érdemes figyelemmel kísérni, hogy milyen adatokat osztunk meg magunkról, és milyen engedélyeket adunk a különböző alkalmazásoknak.
Az eszközök közötti nyomon követés
Egy új, egyre elterjedtebb technológia is megjelent a célzott hirdetések mögött: az eszközök közötti nyomon követés. Ez a módszer olyan ultrahangos jeleket használ, amelyeket az emberi fül nem hall, de a telefonok és más eszközök képesek érzékelni. Ezek a jelek lehetnek elrejtve tévéreklámokban, online videókban, vagy akár valahol a háttérben is, hogy nyomon követhessék a tevékenységünket. Miután a mobilunk észleli a jelet, a hirdetők képesek azonosítani, hogy mit néztünk, vagy miről beszéltünk.
Ez a fajta nyomon követés azonban nem kerülhető el teljesen, de csökkenthetjük a kockázatot, ha módosítjuk az alkalmazások engedélyeit, és korlátozzuk azokat a jogosultságokat, amelyek lehetővé teszik a mikrofon vagy más érzékeny funkciók használatát.
Mi az igazság a lehallgatásról?
Bár sokan úgy gondolják, hogy a közösségi média aktívan figyeli a beszélgetéseinket, a valóság az, hogy sokkal inkább a tevékenységünk alapján próbálják kitalálni, mi érdekelhet minket. A fejlett algoritmusok és a személyre szabott hirdetések titka az, hogy minden online lépésünkről adatokat gyűjtenek, és ezt használják arra, hogy célzott reklámokat jelenítsenek meg.
Ha szeretnénk csökkenteni a nyomon követés mértékét, fontos, hogy tudatosan kezeljük az adatvédelmi beállításainkat. De ha tényleg meg akarjuk szüntetni a célozott hirdetéseket, akkor az egyetlen biztos megoldás, ha teljesen lemondunk a közösségi média használatáról.
Varga Dominika forrás: https://ma7.sk/kavezo/kozossegi-media-lehallgatas-celzott-reklamok