Bizony, így megy ez. Az USA egy csepp amerikai vér kiontása nélkül döntő befolyást szerzett Ukrajna ásványkincsei felett. Addig presszionálták Zelenszkij elnököt, amíg Ukrajna alá nem írta az erről szóló szerződést, amelyet még a Radának is ratifikálni kell...
A szerződés és annak aláírása után szinte azonnal megkötött fegyverszállítási és harci repülőgép karbantartási (kétlem, hogy csak karbantartásról lenne szó, a 301 millió dolláros keret nyilvánvalóan az F-16-osok fegyverzetének szállítását is magában foglalhatja) szerződések teljesen más megvilágításba helyezik az eddigi amerikai békejavaslatokat.
Könnyű győzelem volt ez Washingtonnak, és még nem látható, hogy Kijev mennyire fog ráfizetni erre a szerződésre. A Szenátus héjáinak hangja máris felerősödött és Oroszország szétzúzásáról beszélnek ismét.
Meglehet, Scott Besset pénzügyminiszternek van igaza, amikor kijelentette: a szerződés olyan royal flush, amely világosan mutatja, hogy a célokat tekintve az USA és UA között nincsenek nézetkülönbségek . És rögtön tegyük ehhez a kérdéshez azt is hozzá, hogy a parafált dokumentum megteremti a szerződéses kereteit Ukrajna amerikai fegyverekkel történő ellátása folytatásának – igaz, fizettség fejében - a továbbiakban is.
Ez a rövid táv, a hosszabb pedig az, hogy a szerződés már most rögzíti azt, hogy amerikai cégek vegyenek döntően részt UA újjáépítésében. Több korábbi anyagomban már jeleztem: a trumpi békejavaslatok ellentétben vannak a CAATSA törvényükkel, így azok nem is lehetnek valós javaslatok abban az értelemben, hogy az USA nem is vethet fel olyan kérdéseket vagy politikai elkötelezettségeket, amelyek szembe mennének a CAATSA törvény előírásaival.
A fő kérdés persze az, hogy az USA megnyerte-e már a békét, és hogy a szerződésnek, különösen annak katonai vonzatait tekintve lesz-e egyáltalán valamilyen pozitív hatása a kétoldalú amerikai-orosz tárgyalásokra.
Az oroszokra való nyomásgyakorlás jeleként lehet értékelni továbbá Ukrajna nagyszabású dróntámadásait a Krím-félsziget és az orosz hátország felé. Különösen a tengeri drónok irányítása, célmegjelölése és célravezetése ugyanis nem valósulhat meg az USA real time felderítési adatainak továbbítása anélkül. A nyomás további eszköze lehet még az a kétpárti javaslat, amely újabb szankciók és másodlagos szankciók kivetését célozza.
A mézesmadzag helyett most a fenyegetés került be Witkoff elnöki megbízott puttonyába – hát, majd meglátjuk, mire megy vele Moszkvában.
Szabó József (FB-oldala)