B. Vida Júlia interjút készített Pomichal Istvánnal, Fél község polgármesterével és arra kérte, hogy foglalja össze, miben látja az etnikai politizálás megújulásának lehetőségét...
„A választási kudarcok okát én abban látom, hogy megváltozott a politikai és világgazdasági klíma, a környező államokkal való viszony és a Visegrádi Négyek viszonya is.
Az uniós politika is hatással volt a szlovákiai választásokra, és mivel az eltért az eredeti eszméitől és ideológiai síkon kezdtek el gazdasági döntéseket hozni, ez rányomta bélyegét az etnikai politizálásra is. Mindehhez hozzájött még a szlovák pártok egymás közötti bizonytalan helyzete, ami szintén hatással volt az ideológiai harcokra a Magyar Szövetség berkeiben is. Ezek pedig felülkerekedtek a nemzetiségi célokon is” – véli a féli polgármester, aki egykor Pozsony megyei képviselő is volt.
Szerinte a pártegyesítés folyamata sem úgy ment végbe, ahogy az kívánatos lett volna, mert az ideológiai nézetek, a pluralizmus árkokat ástak az emberek közé. Ezt a választó úgy értelmezte, hogy nincs meg a párton belül az őszinte egység. Nagy volt a tanácstalanság, mert nem tudták, hogy a szívükre hallgassanak-e, vagy inkább más döntést hozzanak-e.
„A kiutat én abban látom, hogy ezek az ideológiai árkok, amelyek közöttünk vannak, a gazdasági fellendülést kell, hogy szolgálják, ami az életszínvonal javulásával jár. A személyeskedő politikát el kell felejteni és szakmai síkra kell vinni a döntéseket.
A párt egyesüléskor azt tartottam az alapvető hibának, hogy alapszabály-módosításkor nem a bővítés elvét alkalmazták, 150 kongresszusi küldött lett meghatározva. Ami azt jelentette, hogy 75 személyt a vezetésből az egyesüléskor mellőztek, ahelyett, hogy a küldöttek számát duplázták volna. Lehetett volna 300 küldött és kiforrta volna magát a helyzet. Ehelyett az MKP a saját soraiból kisemmizte fél haderejét.
Hibának tartom azt is, hogy az alapszervezetek ki lettek hagyva a döntéshozatalból, sok helyütt megszűntek működni. Nem az volt a cél, hogy erősítsük a pártot, hanem az, hogy az MKP-t gyöngítsük és emberileg ellehetetlenítsük” – fűzi hozzá.
Pomichal István szerint egy szervezetet, vállalatot sosem szabad gyengíteni, mindig bővíteni kell, mert az előbb vagy utóbb prosperitáshoz vezet.
Aki csatlakozni, dolgozni akar, annak lehetőséget kell erre adni, mert két ügyes emberből az egyiket nem szabad elküldeni „helyhiány” miatt, sőt még jobb, ha egy harmadik is képbe kerül. Az önös érdekeket is félre kell tenni. A politikában a pénz csak eszköz lehet, nem lehet cél.
B. Vida Júlia forrás: https://ma7.sk/kozelet/pomichal-istvan-elment-az-energia-az-ideologiai-harcokra