„Milyen egy lombrozo alak ez az ember!“ – hallani sokszor, amikor valakit pusztán kinézete alapján bűnözőnek, sötét alaknak, kártevőnek akarnak beállítani. De honnan is ered ez a szólás-mondás?…

Nem olyan régen véletlenül kezembe került Cesare Lombroso (* 1835. november 6., † 1909. október 19) olasz pszichiáter, antropológus és kriminálpszichológus elmélete arról, hogy az antropometria segítségével már pusztán a kinézet alapján el lehet dönteni, hogy ki milyen ember.

Váltig állította (amit azóta tudományosan is cáfoltak), hogy minden embertípus magán viseli jellemének, gondolkodásmódjának jeleit és ezt statisztikailag is próbálta bizonyítani. Legtöbbet a börtönökben ülő elítéltekkel foglalkozott és az ottani vizsgálódásai alapján állította fel elméletét.

A kinézet alapján szerinte nagy valószínűséggel meg lehet jósolni, hogy az illető milyen hajlamokkal, génekkel született és előre meg lehet mondani, hogyan fog viselkedni.

Mindannyian voltunk már olyan szituációban, amikor ez az elmélet megállná a helyét. Találkoztunk olyan emberekkel, akik már az első látásra nem voltak szimpatikusak. Róluk később kiderült, hogy valamilyen módon már többször is volt összeütközésük a törvénnyel, függetlenül származási helyüktől, műveltségüktől, az életben betöltött szerepükről. Gondoljunk csak néhány vállalkozóra, politikusunkra és környezetükre.

Magam is elcsodálkoztam azon, amikor az Európai Parlamentből TV-közvetítés volt és éppen Magyarország „megrendszabályozása“ volt a cél. A leghangosabban érvelők és elítélők közé sorolhatnám a liberáls frakció magyarországi képviselőjét Cseh Katalint is. Amikor megláttam, akkor ugrott be a lombrozo-elmélet, hogy ez a képviselő valakire nagyon hasonlít. Az arckifejezése sugallta a mérhetetlen önbizalmat és szavai a parttalan liberalizmust jelentették.

Ez a valakire való hasonlóság sokáig nem hagyott nyugodni, de pár hét után rájöttem: Richard von Coudenhove-Kalergi diplomatára és politikusra hasonlít, aki már 1923-ban könyvében lefektette a Páneurópai Unió elméletét, kiállt a népek keveredése mellett, elmarasztalta a magyarországi birtokos nemességet.

                                  richard coudenhove-kalergi-2 vagva178 cseh_katalin_4_b-w-vagva-178

Vallotta, hogy afrikai bevándorlással Európában egy egyiptomi kinézetű sötétbarna bőrű embertípust kell létrehozni, ahonnan ez az embertípus majd szétterjed az egész világon. 1925-ben kiadta a Gyakorlati idealizmus című könyvét, amelyben félelmetesen hasonló nézeteket írt le, mint amiket a mai európai liberálisok is hangoztatnak.

Az utóbbi könyvét egy németországi e-könyvtárban találtam meg német nyelven, el is olvastam, és akkor értettem meg, miért hasonlíthat ennyire Cseh Katalin elődjére Richard von Coudenhove-Kalergire. Mintha a száz évvel későbbi női másolata lenne.

A Lombroso – féle elmélet tudományos cáfolata ellenére gondolkodásuk legalább annyira egyforma, mint amilyen egyformán néznek ki az első látásra.

Na, ez a kivétel erősíti a szabályt...

                                                                                                                             Agárdy Gábor