Nem először vagyok kénytelen hangot adni meglátásomnak, hogy a mai sanyarú gazdasági helyzetünket, politikusaink megmagyarázhatatlan viselkedését, a már egekbe szökő korrupciót, a mindenféle "izmus" mint pl. LMBTQ, woke, BLM, stb., beleértve az amerikanizálódott liberálfasiszta-neomarxista mozgalmak megjelenését, a szomszédban is dúló háborút és sok-sok más bajunkat eleve a közerkölcs lezüllesztése és az etika hiánya okozza...

Sajnos, a baj a legmagasabb helyekről terjed, az lehetne az ember érzése, hogy irányított módon és megállíthatatlanul fertőzi a világot. Lássuk azonban csak címszavakban a közelmúltban történteket.

A minap olvastam, hogy vádat emeltek t.k. a volt belügyminiszter Kaliňák ellen korrupció miatt. Dúl a belharc a Szlovák Földalapnál, az egészségügyi dolgozók és orvosok sztrájkkal fenyegetőznek, az ideiglenesen kinevezett kormány MIG29-es harcirepülőket ad Ukrajnának parlamenti meghatalmazás nélkül. A liberáliok és a fegyverlobbi átverte, hogy minden ötödik, Ukrajnának "ajándékozott" 150 mm-es ágyúlövedék majd itt Szlovákiában fog elkészülni, mert ugye az öldökléshez csak ukrán részről egymillió darabra van igény. Az EU-ban történt SMS-es vakcinabeszerzésről és katari-marokkói botrányokról már nem is érdemes szót ejteni, az átlagos honpolgárnak ezekre nincs ráhatása...

Ilyenkor, főleg Húsvét tájékán, érdemes mélyebben magunkba nézni, lehetünk ateisták vagy valamelyik más vallási felekezet tagjai. Fel kell tenni a kérdést, hogy ha betartanák a Mózes által a hegyről lehozott kőtáblán írottakat (legfőképpen a 4...10 alatt leírtakat), amit csak nemes egyszerűséggel Tízparancsolatnak hívunk, lehetne-e jobb a világ?

Kemény meggyőződésem, hogy igen!

A „...lopni, csalni, hazudni, reggel, délben meg este...“ napi rutinná vált, meglopni az országot meg egymást szinte sikkes lett. A parlamentet az ország díszhíme vezeti, aki a rossz nyelvek szerint tagja (volt?) a pozsonyi maffiának. Mások alkohollal üzleteltek évekig, még a tengerentúlra is (ez önmagában még nem erkölcstelen), de az alkoholos italokról megszerzett bármilyen szaktudás nem ad megfelelő tudásalapot egy ország vezetéséhez. Hacsak nem a lehülyítés felgyorsításához...

Csak pár példa züllöttségünkről, modortalanságunkról és tudatlanságunkról. A hal a fejétől bűzlik! Így van ez az EU legmagasabb szintjein (az Európai Bizottság elnökének férje magas pozícióban van (volt?) abban a gyógyszergyártó- és szállító nagyvállalatban, amelytől az elnök-asszony SMS-ekkel rendelt Covid-19 elleni vakcinát néhány milliárdért. Az üzenetek tartalma a mai napig nem ismeretes. Ez az asszony, aki német védelmi miniszterként már tönkretette a német Bundeswehrt, aki nagyjából 400 millió ember sorsa felett dönthet, most éppen - háborúpártiként - az EU tönkretételén dolgozik. Amerika sem kivétel, pl. a terrorcselekmények és az iskolagyilkosságok is a morál és alapvető etika hiányára vezethetők vissza.

Ezt látni az országok szintjén is egészen a társadalom legkisebb sejtjéig – a családig. A család ilyesfajta rossz állapota pedig a legnagyobb baj, hiszen ez a társadalom alapsejtje. Arról már itt nem is akarok említést tenni, hogy mit okozott a félévszázados kommunizmus Európában – csak még rátett egy-két lapáttal az erkölcstelenség folyamatosan gyorsuló szekerére (aki nem lop, az a családját lopja meg, stb...).

Társadalmainknak és a világnak erkölcsi megújulásra van szüksége. Ezt nem szabad összetéveszteni a vallási megújulással, ahogyan ezt néhányan elképzelik. A vallás mint eszköz azonban hozzásegíthet az erkölcs egyéni megerősítéséhez. A nem vallásosoknak is ugyanúgy fontos lesz a közerkölcs minőségének javítása. Hovatovább több tudós, sőt már bankár is erre mutatott rá - erre számtalan példát találunk a világban. Ha ez belátható időn belül elmarad, az egész világnak viselnie kell majd a moralitás hiányának szörnyű következményeit.

A világ vezetői közül talán senki sem találta úgy fején a szöget ezzel kapcsolatban, mint Ferenc pápa, aki felszólította a világot a pénzügyi rendszer reformjára. A pénznek szolgálni kell és nem uralkodni. Pénzügyi reform kell az etikában is, amely elhozhatja a gazdasági reformot.

Úgy látszik, hogy az aranyborjút imádjuk! Új isteneket teremtettünk magunknak, megfosztva magunkat az alapvető humanizmustól is. A gazdasági olló veszélyesen szétnyílt, hovatovább kevesebb a még gazdagabb ember és egyre több a mélyszegénységben élő nyomorult. Földünk lakossága már 8 milliárd, irányításuk, vezetésük, féken tartásuk kicsúszni látszik a testületi globalizmust működtetők kezéből. Mindamellett óriási pénzfelesleg van a világban, ami egyik oka az orosz-ukrán proxy-háborúnak is - még több pénz kell a globalizált csoportoknak és a fegyvergyáraknak.

Tomáš Baťa nagyvállalkozó 1932-ben így fogalmazott: „...Nem hiszem, hogy az áttörések csak úgy maguktól történnek. Amit mi gazdasági válságnak szoktunk hívni, az nem más, mint erkölcsi nyomorúság. Az erkölcsi nyomorúság az ok, a gazdasági leépülés az okozat. Országunkban sok olyan ember van, akik azt hiszik, hogy a gazdasági leépülést, krízist pénzzel lehet megszüntetni. Irtózom az ilyen tévedés következményeitől. Abban a helyzetben, amelyben vagyunk, nincs szükségünk semmilyen zseniális fordulatokra és kombinációkra. Ellenben szükségünk van az emberekhez, a munkához és közvagyonhoz való erkölcsös magatartásra. Nem szabad támogatni a csődbemenőket, nem szabad adósságot csinálni, nem szabad lecserélni az értékeket és nem szabad kizsákmányolni a munkásokat...“

Baťának teljesen igaza volt, a mai helyzetben most sem mondana mást. Mond valaki ma, Szlovákiában, vagy akár az EU-ban valami hasonlót?

                                                                                                                         Agárdy Gábor