Már 2013 óta ismeretes, hogy az Amerikai Egyesült Államok (USA) és az Európai Unió (EU) tárgyalásokat folytat a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségről (TTIP). A viták szinte titokban zajlanak, a széles közvélemény alig jut adatohoz az egyezmény valós tárgyát illetően… 

Nem csoda! Az egyezmény elsősorban a globalizált multiknak kedvezne, még tovább növelve a szegények és gazdagok közti szakadékot, valamint a természet és környezet további rombolását.

A közelmúltban azonban történt valami, ami nem kedvez ennek az egyezségnek. A párizsi klímakonferencia eltökélte, hogy féken kellene tartani a globális felmelegedést, ami apróra váltva  annyit irányoz elő, hogy 2 Celsius fok alatt kell tartani földgolyónk felmelegedését. Ezt az egyes kormányok, ill. országok vezetői részéről alá is írták, ill. most van az országos parlamentek jóváhagyási folyamatában.

A két esemény érdekeiben ellentmond egymásnak. Európa nyugatibb felében (Németország, Franciaország) már észrevették a „bibit“, tíz- és tízezrek tüntettek és tüntetnek a TTIP ellen, mert kezdik érteni a lényeget: megnyílik az út az amerikai nagyvállalatok – környezet -, illetve fogyasztóvédelmi  szempontokon átgázoló – érdekeinek európai érvényesítése előtt.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet által a napokban nyilvánosságra hozott dokumentumok arra mutatnak rá, hogy pl. míg az EU addig nem enged a génmódosított élelmiszerek (GMO) behozatalának, míg be nem bizonyosodik ártalmatlanságuk a lakosságra és az állatvilágra nézve is, addig az amerikai álláspont éppen  a fordítottját akarja belevinni a szerződésbe: legyen engedélyezve a génmódosított élelmiszerek forgalmazása addig, amíg káros hatásuk nem bizonyítható.

Tudni kell, hogy a génmódosított élelmiszerek máshogy hatnak, mint pl. egy egyszerű növényi hashajtó. Tehát nem azonnal. A hatás kimutatása a GMO-k esetében több időt, lehet, hogy évtizedeket vesz igénybe. Ennek felismerése pedig ennyi idő után már késő lehet – maradandó károsodást okozva az emberi- és állati genofondban - (egyes tervek szerint 4 milliárdra kell csökkenteni a Föld lakosságát).

Mivel a tárgyalások (eddig már 13 volt) mindig zárt ajtók mögött – a nyilvánosság teljes kizárása mellet - zajlanak, megvan rá minden okunk, hogy bizalmatlanul tekintsünk az előkészületekre.

Ha ehhez hozzátesszük a már egy további egyezmény – a szolgáltatások szabad áramlásának – tervezetét, akkor világossá válik, hogy az USA az EU-ban érvényesítendő teljes kereskedelmi és szolgáltatási dominanciára törekszik. Ezt alátámasztja az a tény, hogy míg az USA külkereskedelme egy külügy által irányított, addig az EU 28 tagországa sokkal alacsonyabbrendű kérdésekben sem tud megegyezni – nagyjából mindenki mást akar. Másfelől az egyezség még távolabb löki az EU-tól Oroszországot, ami az USA-nak alapvető és elemi érdeke.

Most csak annyit jegyeznék meg a TTIP-vel és a klímakövetelésekkel kapcsolatban, hogy az ördög mindig a részletekben, a kisbetűs toldalékokban rejlik. Ha az EU nem cselekszik idejében, akkor lehet, hogy mire felocsúdunk, már EU sem lesz, hanem egy modern rabszolgasorsba hajtott nagy és oszthatatlan Európai Egyesült Államok (vagy GéEmÓ). Elnézve a mai EU-s vezetést, nem áll jól  a szénánk...

                                                                                                                             Agárdy Gábor