Most volt egy éve, hogy a posztmodern-kor egyik rákfenéje - a Covid-19 vírusos megbetegedés - ránk szabadult. Több mint 120 millió embert fertőzött meg a világban, akikből majdnem 3 millió meghalt...

Ilyenkor nem érdemes sokat mondani meg írni sem, mert már a vízcsapból is a Covid csepeg. Vagy már nem csepeg - folyik. Egy régi, 1975-ös ujsághír szerint a koronavírust már diagnosztizálták egy fél évszázada és kisérleteket is végeztek vele az amerikai haditengerészetnél.

coronavírus 1972ben

Inkább csak néhány kérdést lehetne feltenni, azokat is csak csendesen, mert feleletet nem ad senki sem.

A kérdések feltételére egy "vicc" inspirált, mikoris valaki megjegyezte:

"Az orvosok és tudósok egy év után sem tudják, hogyan lehet gyógyítani a Covid-betegeket, de pontosan tudják, mivel kell beoltani az egészségeseket. Itt valami nem stimmel!!!"

Csak remélni lehet, hogy van még olyan társadalmi közeg, elbeszélési lehetőség és fórum, ahol korunk embere megpróbálhatná megkeresni a válaszokat.

Az első kérdés - és talán a legfontosabb - az, hogy korunk tanult emberei (a tudósok és a tudomány) miért akarja azt a hamis látszatot kelteni, hogy az ember mindent képes önmagában megoldani és miért nem látja be, hogy erkölcs nélkül semmit sem ér az igyekezet. Ugyanis a morál lehetne az az iránytű, amely mindig mutatja az "északot", a helyes irányt. A történelmet csak kevésbé ismerőknek is világos, hogy a nagy történelmi törések mindig akkor keletkeztek, amikor valamilyen módon a morál "háttérbe szorult" a társadalomban (pl. a Római Birodalom bukása). Aztán a pofáraesés után kínkeservesen kellett beismerni, hogy néküle nem megy...

A második kérdést egy teljesen új hír hallatán - mikoris nemzetközi tudósok társasága a wuhani erdők 25 km-es körzetében a denevéreken legalább 20, egymáshoz és a Covid-19 vírusához is nagyon hasonló vírust talált - kell feltenni: természetes vagy mesterségesen "csinált" vírussal állunk szemben?

Ezután ebből logikusan következik a harmadik kérdés: ha a vírus természetes eredetű (tehát emberi kéz és agy közreműködése nélkül jött létre), miért nem tudott a globális, világegészségügyi rendszer időben beavatkozni?

A negyedik kérdés pedig automatikusan vetődik fel a harmadik után: Miért nem volt kisérlet arra, hogy a vírust már a legelején elfojtsák – bármi áron, hogy csírájában lokalizálják, hiszen tudták, hogy koronavírus-típusról van szó.

Figyelve a világstatisztikákat – persze, a kérdés mindig megmarad, hogy mennyire hitelesek – felmerül az ötödik kérdés: miért mutatnak az egyes államok statisztikái akár ötszázszoros különbséget a fajlagos halálozási mutatókban (átszámítva pl. százezer vagy egymillió lakosra)?

Ha komolyan gondoljuk a védekezést az egész világon, akkor feltehetjük a hatodik kérdést: miért nem egyforma metódusokkal és eszközökkel dől el az, hogy valaki a koronavírus miatt halt meg, vagy más, eddigi súlyos betegsége(i) vált(ak) még súlyosabbá, ami aztán halálhoz vezetett.

A legérdekesebb pedig a hetedik kérdés: miért van az, hogy a Föld fertőzött népességének fele – függetlenül a lokalitástól – tünetmentesen esett át a fertőzésen?

Meggyőződésem, hogy ha ezekre a kérdésekre meglennének a válaszok, már régen vége lenne a járványnak.

                                                                                                             Agárdy Gábor 

Fotó: Világháló (az írás az Orvosi Hetilap, 1976. januári 1. számában jelent meg, melyben szerzője Pongor Ferenc egy, az USA-ban megjelent tanulmányára utal).