Engem, mint állampolgárt, aki negyven éven át keresztül volt előfizetője az Új Szónak, különösen bosszant, ha az egykor oly sokat és szívesen forgatott lap csúsztatásokba fog úgy, hogy ideológiája fontosabb, mint a tények… 

Újból beigazolódni látszik döntésem, miszerint az évtizedes előfizetésnek a két évvel ezelőtti megszüntetése nem volt ok nélküli és ezen okok a mai napig is fennálnak.

 De lássuk a tényeket! Orbán Viktor beszéde a nagykövetek előtt (márc. 9.) elég nagy visszhangot váltott ki. Egyesek szerint a „führer“ összehívta egy kis fejtágításra a nagyköveteket, mások szerint így kellene hozzájárulni a nemzetek és régiók Európájához akkor, ha nem akarunk mint nemzet eltűnni a történelem süllyesztőjében. Hogy minden olvasónk kialakíthassa véleményét, itt van a teljes eredeti hanganyag linkje: (http://video.kormany.hu/vod/20150309_orban_nagykoveti_ert_kkm_teljes_720.mp4?dl).

A miniszterelnök, miután sok kritika érte a „keleti nyitást“ illetően és a „nyugati nyitás“ elhanyagolásáért,  külön kiemelte (idézet az Új Szóból): „...A külpolitikai törekvésekről szólva a miniszterelnök kifejtette: olyan nincs, hogy "nyugati nyitás", Magyarország ugyanis a Nyugat része - népszavazás döntött a NATO- és az EU-tagságról is -, ezért a nyugati integráció szembeállítása a keleti vagy a déli nyitással, minden értelmet nélkülöz....“

Ez eddig rendben is volna.  

 Majd egy kérdésre felelve az autonómia gondolatával foglalkozott, különös tekintettel a határon túli magyarokkal kapcsolatban. Azonban az a hír, amit az Új Szó 2015. március 10-én (kedden) tett közzé a „Háttérbe szorul az autonómia“ címmel, már (finoman szólva) a csúsztatás kategóriájába tartozik, használva mindazon hatékony sajtótrükköket, amiket már Göbbels is használt vagy hetvenvalahány évvel ezelőtt. A mai internetes világban, amikor szabad információ-hozzáférés van sok más forrásból is, ilyet nem illik megtenni! Ugyanis a manipulációnál elég nem teljesen leírni az igazságot (az elhangzott önkormányzatiságról és  az önrendelkezésről, amely így talán fogalmilag kevésbé irritál másokat mint az autonómia), elég valamit kihagyni belőle és egy jó, nagybetűs címmel leközölni, mert ezt mindenki elolvassa. A tartalom már ezek után nem is nagyon számít.

Mivel objektív akarok maradni, az Interneten más forrásokból is rákerestem az említett beszédre és meggyőződhettem a beszéd szellemiségéről is.
Pl.: az eredeti Új Szó-cikk:

http://ujszo.com/online/kulfold/2015/03/09/orban-az-autonomia-ugye-kulcskerdes
illetve:
http://korkep.sk/cikkek/media/2015/03/10/mit-is-mondott-orban-viktor#sthash.sJZVYnpV.dpuf 
vagy:
https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://mkp.sk/sites/default/files/hirvivo_2015_01.pdf  (Mit is mondott Orbán Viktor az autonómiáról? cím alatt olvasható).

Mindezeket összevetve számomra világos, hogy bizony az Új Szó keményen csúsztatott. Ugyanis: ha nem lehet lehozni az egész gondolatmenetet és a beszéd szellemiségét (pl. terjedelmi okok miatt), akkor nem elég valamit kiragadni, ami a lap ideológiájának megfelel, hanem hűen kell prezentálni az elmondottak eszmei tartalmát és szellemiségét még rövidített változatban is! Ha pedig a közölni való nem simul a lapideológiához (mert posztkommunista  lapoknál van ilyen is), nem kell (kötelezően)  közölni. Ezt pedig az Új Szó nem tette meg!

Ezen manipuláció megitélésénél teljesen mindegy, hogy mit mondott Orbán az autonómiával kapcsolatban. Egy napilap, amely – sajnos – egyetlenegy magyar napilapunk a Felvidéken, nem csúsztathat, nem vezethet félre, nem erőltetheti az olvasóra a felülről diktált ideológiáját. Még akkor sem, ha szívből szereti vagy utálja Orbánt! Ez ellentmond minden újságírói etikának és szakmaiságnak!

Mészáros András véleményét
http://ujszo.com/online/velemeny-es-hatter/2015/03/16/mkp-s-faux-pas-a-partkozlony-es-a-vezer  tisztelem - lelke rajta - és ugyanúgy magánvéleménynek tartom, mint az ezen írást is a saját részemről. Az én véleményem sem szentírás, nem kell vele egyetérteni. Kiállok azonban a szabad véleménynyilvánítás mellett.

Ezek után sajnálattal állapítom meg, hogy az Új Szó ilyen szerkesztői magatartással feltételezhetően egy új, veszélyes ideológia felé csúszhat, ami nem más mint a liberálfasizmus.

 

                                                                                                                     Agárdy Gábor