Davosban 2016. január 20-án megkezdődött a hagyományos 46. Világgazdasági Fórum (WEF).  A híres svájci üdülőhelyen a katonaság és a rendőrség, köztük számos mesterlövész figyel a rendre és a résztvevők biztonságára…

Itt mintegy kétezerötszáz résztvevővel, köztük vagy húsz Nobel-díjassal arról tanácskoznak a legbefolyásosabb politikusok és óriáscég-vezetők, hogy milyen  lesz a negyedik ipari forradalom és milyen legyen földünk gazdasága a közeljövőben. A fő téma a 4. ipari forradalom, amely alapjaiban rázhatja meg a világot: ez pedig a robotizáció, a nanotechnológiák  és a biotechnológia előretörése. Emiatt a világ legfejlettebb tizenöt országában megszűnhet a munkahelyek akár 65%-a is...

Ez mind szép és fontos, hogy ezekről a dolgokról is tanácskoznak. Azonban sokkal fontosabb volna arról beszélni, ami a mindennapjainkat már régen keményen befolyásolja – és ahogyan kitűnik – hovatovább jobban fogja meghatározni: ez pedig a tőke és a vagyon abszolút koncentrációja. A minap hozták nyilvánosságra (az Oxfam-ügynökség a  davoszi  fórum megkezdése előtt), hogy a  világ 62 leggazdagabb embere ma  olyan nagy  vagyonnal rendelkezik mint a Föld lakosságának szegényebbik fele. Tehát ez a 62 ember (nem család és cég!) olyan gazdag, mint  3,5 milliárd legszegényebb ember együttesen. Emellett ezek a  szupergazdagok még gazdagabbak lettek, a szegények pedig még szegényebbekké váltak.

A gazdasági ollónak már talán nincs is hová nyílnia. Ez eleve magában hordozza az új és rettenetes világkonfliktusnak a  lehetőségét, amelyben az így felhalmozott javak ( egy részének ) újraelosztása végbemegy. Ez a természet önszabályozó mechanizmusa. A kérdés csak az: mikor történik meg?

A robotizáció, a modern technológiák, stb, csak okozat! Ugyanis ezek csak eszközök ahhoz, hogy a világ boldogabb kis része még gazdagabb legyen.  A föld lakossága túlnyomó részének a nyomorúsága a szupergazdagok  féktelen kapzsiságából és határtalan hatalomvágyából  született!

Ez a okok főoka!  Ezzel is kéne Davosban foglalkozni, amíg nem késő!

                                                                                                                          Agárdy Gábor