Minden nagyobb község, város elengedhetetlen infrastrukturális tartozéka a szennyvíztisztító. A nagyobb városokban több is lehet belőlük. Ez a létesítmény hivatott a lakosság és az ipar által kibocsátott szennyvíz tisztítására… 

A baj akkor kezdődik, amikor egy város a fejlődésben túlnövi a szennyvíztisztítás kapacitását. Ez kétszeresen is rossz: elsősorban ökológiai szempontokat sért: károsítja a környezetet, másodsorban az üzemeltető kemény hatósági eljárásra és kemény büntetésre számíthat.

Szenc városa az elmúlt négy évben csaknem négyezer lakossal lett több, egy részük nincs bejelentve állandó vagy akár átmeneti lakhelyre sem. Mivel lakásuk, házuk hivatalosan is lakható, ezzel a nem bejelentettek lefoglalják a szennyvíztisztító kapacitását. Így az építkezőknek, akik a közelmúltban kaptak vagy a jövőben kérnek majd építkezési engedélyt, nem jut a kapacitásból. A kiadott engedélyekre mindehogyan biztosítani kell a kapacitást, a jövőben kiadandókra - hacsak nem akarjuk leállítani vagy legalább visszafogni Szenc város fejlődését (mert ebben is van valami megfontolandó) - ugyancsak szükség van a túltelítettség megszüntetésére legalább egy 20 éves perspektívában.

Ekkora terhet maga a város nehezen vesz a vállaira, ezért az építtető cégeket (lokalitásfejlesztési csoportokat) is valamilyen módon kényszeríti, hogy járuljanak hozzá a fejlesztés költségeihez. Még így is csak kölcsönből finanszírozható a kapacitásbővítés, ami egy újabb 10 évre eladósítja a várost. Ez azonban a fejlődés ára, ezt nem lehet megkerülni. A szerény szakmai becslés szerint ez nagyjából 335 - 350 ezer eurós hitelt igényelne. Van remény arra is, hogy erre európai uniós pénzeket is fel lehetne használni. Ez pedig már a Környezetvédelmi Minisztérium jóindulatán fog múlni. Egy nyomós ok lehet az új európai követelményrendszer is, amelyet az új szennyvíztisztító-állomásokkal szemben az EU meghatároz.

            Szenc város első szennyvíztisztítója a hatvanas évek elején kezdett épülni, 1964-ben adták át, majd lassan rákötötték az akkori Szenc egy részét. Egy újabb bővítés követte 1981-ben, amely egyúttal felújítás is volt - modern vezérlőrendszereket építettek be a kibocsátott tisztított szennyvíz minél magasabb minősége érdekében. Ezután 2000-ben kellett gyakorlatilag egy új tisztítóállomást építeni, amely az akkori becslések szerint 2020-ig győzte volna a tisztítást. Senki sem számolt azonban a lakosságszám ily nagymértékű gyarapodására, ami magyarázható az autópálya melleti logisztikai park rohamos fejlődésével és az új lakóparkok létrehozásával is.

            Bennfentesként ismerve a problémát (2000-ben cégünk- a Protelcont kft. - a tervezett költségek feléért adta az új tisztítóállomás vezérlőrendszerét, amely előrehaladott kora ellenére még működőképes) elmondhatom, hogy nincs más alternatíva, bővíteni kell, főleg a biológiai részt, ahol az organikus szenny lebontása történik.

            Természetesen a problémával foglalkozik a város vezetése, komoly tervezési előkészületek lettek beindítva. A kész tervek alapján, a képviselő-testület döntése után a város felveheti a szükséges kölcsönt és nekifoghat a tisztítóállomás bővítéséhez, amely nem elégséges, de szükséges feltétele városunk fejlődésének.

 

 

Agárdy Gábor - vízügyi szakember