Trianon után egy tönkretett országban Klebelsberg Kuno az 1922-es Bethlen-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere csendben megjegyezte, hogy egy ország vagyona az emberek fejében, tehát a tudásban rejlik… 

Az oktatás az egyike a legfontosabb és egyben a  legszebb országos feladatoknak, mert itt nevelődik az ország jövője. Művelt polgárság nélkül nincs boldogulás, főleg ott, ahol az igazi értéket az anyaghoz hozzáadott tudás adja – tehát kisebb anyagbefektetéssel, több hozzáadott értékkel (ésszel, tudással) nagyobb haszonra, jobb eredményekre lehet szert tenni.

Így van ez a kisebbségi iskolarendszerünkben is, megtetézve (sajnos) minden bajjal, ami ebből kifolyólag keletkezik. Ahol jól működik az alapiskola, ott remény van a jól működő középiskolákra is. Ahol pedig jól működik a középiskola, ott elvárható, hogy a (nemzeti) kisebbségi létben élő polgárok a helyi kisebbségi alapiskolába iratják gyermeküket – hiszen miért adnák máshova, ha jól működik helyben minden. Alap- és középiskoláink egymásra vannak utalva.

Ezért fontos lenne Szencen is, hogy miután a  Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Iskola, amely egyben gimnázium és szakközépiskola, minél nagyobb számban tudjon tanulókat fogadni, hogy ez a kényes egyensúly még sokáig fennálhasson. Már jópár éve annak, hogy az iskola fejlődése egy mélypont után jó irányt vett, „kimászott a gödörből“ és ma már eredményesen látja el oktatási feladatait. Úgy látszik azonban, hogy a „jó bornak is kell a cégér“. Ezért tudatjuk ország-világgal, hogy a szenci iskola profilváltás után több továbbtanulási lehetőséget kínál, mert a diákok választhatják a gimnáziumot és a szakközépiskolát is.

A gimnáziumi oktatás hagyományosan hivatott teljesíteni az egyetemre, főiskolára való felkészülést. A szakközépiskolában jól működnek a vállalkozói, valamint az óvodapedagógia és nevelői szakok. Ezen kívül még három, az oktatásügyi minisztérium által engedélyezett szakot kínál az iskola:  piackutatási szakember, ápolói és gondozói tevékenység, valamint  desztinácómenedzsment terén. Az óvodapedagógia és nevelői szakra február végéig kellett beadni a jelentkezési lapokat, és március 31-én zajlott a tehetségvizsga. Jelenleg tizenkilenc lány íratkozott be erre a szakra.

 A többi szakra április 20-ig lehet jelentkezni. Az iskolatörvény értelmében felvételi vizsgát kell tenniük a diákoknak. A felvételi vizsga két időpontban zajlik majd, május 11-én (hétfő) és május 14-én (csütörtök).

A szenci Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Iskola sok szeretettel várja a jelentkezőket!